Günümüzün büyük veri, hızlı ekonomik ve teknolojik değişim dünyasında şirketler, yenilikçi olmama riski ile karşı karşıya. Sigorta sektörü de bu durumun bir istisnası değil. Gelişmeler, yeni hizmet sağlama yöntemlerinin yanı sıra; daha iyi risk tanımlamasına yol açabilecek veri toplama ve dolandırıcılık tespiti fırsatlarını da içeriyor. İnovasyon ve yeni teknolojiler, sigortanın değerini etkiliyor. Dönüştürücü bir değişim çağında, geleneksel sigortacılık iş modelleri, yeni düşünceler, yeni rakipler, yeni çalışma biçimleri ve yeni zorlukları beraberinde getiriyor. Sigortacılar değişmek için şimdiden baskı altında hissediyor. Bir sonraki makro ve mikro değişim dalgası; giderek daha karmaşık riskler ve bu belirsiz zamanlarda dayanıklılık sağlamanın etkili yollarına yönelik; yeni, şu anda öngörülemeyen talepler vaat ediyor. Sigorta liderlerinin değişimin iyi tarafını yakalaması ve ortaya çıkan bu ihtiyaçları öngörmesi ve bunlara uyum sağlaması gerekiyor. İnovasyon ise sigortacıların ileride karşılaşabilecekleri birçok değişiklik ve zorlayıcı durumlar konusunda rehberlik ediyor.

Sigorta sektöründe süreç nasıl ilerliyor?

Sigortacılıkta yenilikçi yaklaşımları benimsemeye yönelik yoğun çabalara rağmen, birçok şirketin tüketicilerin beklentilerini karşılaması için daha kat etmesi gereken uzun bir yol var. Deloitte’un araştırmasına göre, sigorta şirketlerinin büyümesini engelleyen faktörler şu şekilde:

  • Genişleme kaynaklarının eksikliği
  • Fikir akışını engelleyen yapı
  • Yenilikçi becerileri diğer sektörlerden temin edememe
  • Sürdürülebilir inovasyon konusunda kapsamlı işbirliğini teşvik eden mimarinin yokluğu

Sigorta sektörünün inovasyon ile geleceğin fırsatlarına hazırlanma yöntemleri için ihtiyaç duyulan alanların başında müşteri deneyimi ve verimlilik geliyor. Yukarıdaki büyümeyi engelleyen faktörlerin bu konularda yapılacak yeniliklerle aşılacağı öngörülüyor.

Daha iyi bir müşteri deneyimi ve verimlilik

İnovasyonla birlikte sigortacılığın etkinliğini artıracak süreçlere yapay zekâ uygulamalarının eşlik ettiği iyi geliştirilmiş içerikler veya robo-tavsiyeler eklendi. Sigorta şirketleri, verimliliklerini ve müşteri deneyimlerini iyileştirmek için en son teknolojik yenilikleri bünyesinde barındıran modern kuruluşlar arasında bulunuyor.

Daha iyi bir müşteri deneyimi ve verimlilik sunmak için şu konulara odaklanılıyor: 

Mobil teknoloji ve uygulamalar

Cep telefonlarının ağ etkisi ve bu cihazlar için uygulamaların geliştirilmesi birçok şirketin eskisinden daha büyük bir kitleye ulaşmasını sağlıyor.  Akıllı telefonlar ve internet erişimi, akıllı telefonların kullanımına dayalı yenilikleri mümkün kılıyor. Cep telefonları bireylere sigorta kapsamından herhangi bir konuda SMS yoluyla bildirimde bulunabilme, onlara prim ödemeleri için yayın süresinin yakında geri çekileceğini hatırlatma görevini kolaylaştırıyor.

Yapay zekâ (AI), algoritmalar ve robo-tavsiye

Müşterilerin ihtiyaçlarını günün herhangi bir saatinde ve gecikmeden karşılamak çoğu şirket için bir önceliktir. Ancak bu, bir insan işgücü için neredeyse imkansız bir görevdir. Robo-danışmanlar gibi yapay olarak akıllı teknoloji, süreci kolaylaştırıyor. Uygun şekilde konumlandırılan robo-danışmanlar, müşteri verilerini toplama, sorguları işleme ve hatta yeni poliçeler yazma gibi insan müdahalesine ihtiyaç duymayan rutin veya tekrarlayan sigorta işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bu teknoloji çoğu görevi otomatik hale getirebilirken, insanlar tarafından sağlanana benzer veya daha iyi müşteri desteği sunuyor. Sigortacılıkta nispeten yeni bir gelişme olmasına rağmen, robo-danışmanlar varlık yönetimi ve finansal hizmetlerde standart olarak kullanılıyor.  Bir robo-danışman olarak sigorta endüstrisindeki bu tür teknolojik yenilikler, müşteri deneyimini iyileştirirken maliyetleri düşürmeye yardımcı oluyor.

Blockchain teknolojisi

Bitcoin, günlük kullanım için dünya çapında bir para birimi olarak hala geniş çapta kabul görmese de, yerel teknolojisi olan blok zinciri, çeşitli endüstriler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Blockchain teknolojisi, dünyanın en iyi güvenliğine sahip, merkezi olmayan bir platforma dayanıyor. Blockchain, sigorta endüstrisindeki tek başına şirket operasyonlarını kolaylaştırabilen teknoloji trendlerinden biridir. Blockchain teknolojisini kullanmak, sigorta şirketlerini haritaya koyabilecek çok önemli ve yenilikçi bir stratejidir. Adem-i merkeziyetçilik ilkesi sayesinde tüm departmanlar (BT, talep işleme ve sigortalama) kayıtlara aynı anda erişebiliyor. Bu, kayıt tutma ve bilgi işlemede önemli miktarda zaman ve emek tasarrufu sağlıyor. Sigorta sektöründeki bu nispeten yeni teknolojiye güvenerek akıllı sözleşmeler, sigortalama verimliliğini de artırabiliyor. Blok zincirlerin, meteorolojik ajanslar ve saha ajanları gibi değerli veriler sağlayan üçüncü taraflar da dahil olmak üzere tüm departmanlarla veri paylaştığını unutmayın. Bu kadar kolay erişilebilen bu doğru verilerle, sigorta şirketleri minimum çabayla riski değerlendiriyor. Ayrıca, veri doğruluğu daha güvenilir olduğu için dolandırıcılık iddiaları olasılığını da azaltıyor. Bazı sigorta şirketleri, süreçlerini kolaylaştırmak için şimdiden blockchain kullanıyor. Etherisc (Almanya), Beenest (San Francisco, CA) ve Guardtime (Irvine, CA) bunlardan sadece birkaçı.

Mikro Sigorta

Mikro sigorta ile düşük gelirli hanelere veya yetersiz tasarrufları olan kişilere teminat sağlanıyor.  Ölüm, yaralanma, yangın, hastalık, deprem ve diğer felaketler tazmin ediliyor. Bu düşük gelirli sigorta, geleneksel olarak nüfusun ihmal edilmiş bir kısmı için mevcut en iyi risk azaltma araçlarından birini sunuyor. Daha önce bazı sigorta şirketlerinin göz ardı ettiği büyük bir grubun ihtiyaçlarına hitap eden mikro sigorta, yenilikçi ve karlı bir ürün haline geliyor.  Ancak, sigorta şirketlerinin mikro sigortayı sadece düzenleyici politikaları karşılamada bir gereklilik olarak görmek yerine ciddiye alarak başarılı olacağı öngörülüyor. Münih merkezli bir firma olan Etherisc, talep işlemeyi pratik, hızlı ve kolay hale getirmeyi amaçlayan bir blok zinciri platformu aracılığıyla mikro sigorta sağlamak için Oxfam ile ortaklık kurdu. Bu sigortacılık trendiyle ilgili heyecan verici olan şey, mikro sigortanın hemen hemen her alanının teknolojik olarak geliştirilebilmesi. Örneğin, sigortacılıktaki modern teknoloji trendlerini takip ederek, müşteri katılımını, fiyatlandırmayı, davranış izlemeyi, pazarlamayı ve veri madenciliğini daha erişilebilir hale getirmek için çözümünüz platformdan bağımsız (web ve mobil) geliştirilebiliyor. Mikro sigorta hizmetleri sunmak, büyüyen müşteri tabanınızda harcamalarınızı en aza indirmeye yardımcı oluyor.

P2P Yaklaşımı

Eşler arası (P2P) modelde, bir grup birey, arkadaş veya akraba, beklenmedik durumlara karşı kendilerini korumak için bir kaynak havuzu oluşturuyor. P2P sigorta düzenlemeleri şeffaflığın desteklenmesine yardımcı oluyor; çünkü bir olay meydana geldiğinde talepler hemen işleme alınıyor. Bir P2P ortamında temel unsur güven olarak öne çıkıyor. P2P finansal açıdan bilgili tüketicilere tam olarak tazmin edilecekleri güvencesine öncelik verdiği için sigortacılıkta ortaya çıkan dijital yeniliklerden biri haline geldi. Öte yandan blok zinciri teknolojisi ve onun altında yatan para birimleri (Bitcoin gibi), doğrudan para yatırma ve daha hızlı akıllı sözleşme yürütmeyi sağlamak için kullanılabiliyor. Bir P2P modeli, süreçleri basitleştirmek üzerine kurulduğundan, çevrimiçi ödeme yöntemleri ve çevrimiçi formlar bir zorunluluk oluşturuyor. P2P sigortasını şirketinizin hizmetlerine eklemek için, daha düşük operasyonel maliyetlerin daha düşük primlere ve dolayısıyla daha fazla müşteriye dönüşmesi de dahil olmak üzere birçok neden bulunuyor. 

Oyunlaştırma

Hızla ilgi çeken bir sigorta sektörü yeniliği olan oyunlaştırma, tarihsel olarak düşük performansa sahip alanlarda büyümeyi etkinleştirmek için güçlü bir araç olarak işlev görüyor.  Oyunlaştırma yeni bir teknoloji olmasa da, birçok sigorta şirketi yakın zamanda bunu benimsemeye başlıyor ve şimdiden faydalarını görüyor. Yeni oyuncular da daha müşteri odaklı dijital çözümler yaratmanın bir yolu olarak oyunlaştırmayı seçiyor. Nispeten düşük uygulama maliyeti nedeniyle, oyunlaştırma şu anda sigortacılıkta hakim çözümlerden birini oluşturuyor.  Oyunlaştırılmış öğeler müşterilerle daha yakın ilişkiler geliştiriyor ve bir kez sadık bir temele sahip olduğunuzda işiniz sürdürülebilir hale geliyor. Şirket çalışanları, göz ardı edilmemesi gereken değerli bir varlıktır. Oyunlaştırma, insan psikolojisinin anlaşılmasını ve teknolojinin uygun şekilde kullanılmasını gerektiriyor.

Sonuç olarak; sigorta sektörü çok uzun süredir geçmişe takılıp kalmış durumda ve teknolojik gelişmelerin ve değişen müşteri beklentilerinin sürekli göz ardı edilmesi sektörün ve firmaların büyümesini engelliyor. Müşteriler artık talepleri işleyen ve özel sorunlarını olabildiğince hızlı ve rahat bir şekilde ele alan sigortacılara öncelik veriyor. Müşteri kaybını önlemek ve mevcut kullanıcı tabanı için deneyimi iyileştirmek için benimseyebileceğiniz çok sayıda sigorta sektörü trendi ve teknolojik yenilik bulunuyor. Seçenekler sınırsız: Bir blok zinciri pilot programı, mikro sigorta, robo-danışmanlar veya oyunlaştırma.  Hızla değişen bir dünyada inovasyon artık bir seçenekten ziyade zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor.  Günümüzde başarı, inovasyonu firmanın stratejisi ve en modern yaklaşımlarla uyumlu hale getirme şartına odaklanıyor.